OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Charakteristika plemena podľa klubu chovateľov duričov

Pôvod: Zaire, Afrika

    

Celkový vzhľad: ľahko stavaný, s jemnými kosťami, aristokratickým vzhľadom, vysokonohý v porovnaní s dĺžkou, vždy vyrovnaný, pozorný a inteligentný. Vráskavá hlava so vztýčenými ušami, nesená hrdo na pekne klenutom krku. Hlboko dosahujúca hrudná kosť prechádza do výrazného drieku, chvost je tesne zrolovaný. Toto vzbudzuje dojem psa dobrých proporcií s gazelím pôvabom.

Charakteristika: nešteká, ale nie je nemý. Jeho typický hlasový prejav sa skladá s klokotavého smiechu a jódlovania. http://www.youtube.com/watch?v=2rW2I6KmWhw

Je pozoruhodne čistotný v každom smere.

Povaha: inteligentné, nezávislé, ale milé a ostražité plemeno. Môže byť rezervovaný voči cudzím

Hlava a lebka: plochá, dobre modelovaná, stredne široká, k ňucháču sa zužuje, má slabo vyznačený čelový sklon. Vzdialenosť od výbežku medzitemennej kosti po čelový sklon je trochu väčšia, ako od čelového sklonu po ňucháč. Bočné línie lebky sa postupne zužujú k papuli, čo vytvára vyváženú líniu líc. Jemné a bohaté záhyby sa tvoria na čele, keď sú uši našpicované. Žiaduce sú aj záhyby po stranách, ale nie prehnané, ktoré tvoria lalok. Šteňatá majú výraznejšie vrásky. Trojfarebné psy majú vrásky menej výrazné pre tvorbu tieňov. Žiaduci je čierny ňucháč .

Oči: tmavé, mandľového tvaru, šikmo osadené, pozerajú do diaľky. Nepreniknuteľný výraz.

Uši: malé, špicaté, vztýčené, trochu čepcovitého tvaru, jemnej štruktúry, osadené dosť ďaleko dopredu. Špičky uší sú bližšie k stredu hlavy ako vonkajší základ uší.

Chrup: silné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, horný rad rezákov bez medzery dosahuje pred spodný a zuby sú kolmé na čeľusť.

Krk: mocný, dobrej dĺžky, ale nie hrubý. Pekne tvarovaný a v nasadení hrdla dosť plný, s vyklenutou šijou. Dobre vsadený do pliec, zvýrazňuje hrdé držanie hlavy.

Predok: plecia umiestnené pekne dozadu, svalnaté, ale nie príliš ťažké. Lakte priliehajú k hrudníku. Pri pohľade spredu tvoria lakte s rebrami jednu líniu, ktorá pokračuje cez končatiny rovno po zem, čo vytvára stredne širokú frontu. Predné končatiny sú rovné s jemnými kosťami a veľmi dlhými predlaktiami. Nadprstia primerane dlhé, rovné a pohyblivé.

 

Telo: vyvážené, s krátkym rovným chrbtom. Rebrá dobre klenuté, hlboké a oválne. Bedrá sú krátke, dlhá hrudná kosť prechádza do výrazného drieku.

Zadné končatiny: mocné a svalnaté, päty nízko umiestnené, ani vtočené ani vytočené, dlhé predkolenia so stredne zauhlenými kolenami.

Labky: malé, úzke a kompaktné, s hrubými vankúšikmi, dobre kostnaté prsty a krátke nechty.

Chvost: vysoko nasadený, sedacie kosti presahujú cez koreň chvosta, čo zvýrazňuje vysunutý vzhľad zadných končatín. Dobre zatočený nad chrbtom, jednoduchým alebo dvojitým krúžkom tesne prilieha k stehnu.

Pohyb: končatiny sa pohybujú rýchlym, dlhým, neúnavným a švihavým pohybom rovno dopredu.

Srsť: krátka, lesklá a hustá, veľmi jemná. Koža je veľmi vláčna.

Farba: čisto čierna a biela, červená a biela, čierna, trieslová a biela s trieslovými "melónovými zrniečkami" a maskou, trieslová a biela. Biela by mala byť na labkách, hrudi a konci chvosta. Biele končatiny, lysinka a biely golier sú prípustné.

Veľkosť a hmotnosť:

Ideálna výška: psy: < xml:namespace prefix = st1 />< xml:namespace prefix = st1 />< xml:namespace prefix = st1 />< xml:namespace prefix = st1 />43 cm v kohútiku, sučky: 40 cm v kohútiku.

Ideálna hmotnosť: psy: 11 kg, sučky: 9,5 kg.

Chyby: každá odchýlka od uvedeného sa má posudzovať ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.