OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Basenji je spavidla veľmi zdravé plemeno. Dožíva sa v priemere okolo 16 rokov,  zvlástnosťou nie sú ani 18 roční psi.

NEZAPÁCHA, dokonca ani keď je zmoknutý. MÁLO PĹZNE. Nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť o srsť, o tú sa postará sám. Psa možete mať vo vnútri a kúpať ho raz za 2-3 mesiace, nakoľko nezapácha a udržuje si každodenne srsť podobne ako mačka. Dbajú na čistotu aj medzi sebou.

Zvláštnosťou je, že fenky sa hárajú len raz do roka, spravidla na jeseň. Pôrod šteniat spravidla nevyžaduje asistenciu lekára, fenky majú prirodzený materinský pud od prvého vrhu.

NESLINTÁ, NECHRČÍ, NECHRÁPE ako iné, u nás obľúbené spoločenské plemená psov.

Pokiaľ ide o choroby, literatúra uvádza, že najčastejšiu chorobu basenji tzv. Fanconyho Syndrom (FS). Tomuto ochoreniu sa už v dnešných časoch dá predísť kúpou šteňaťa od rodičov testovaných na FS. Testy na FS boli donedávna nepresné, dnes sa už robia testy ktorých výsledok je 100% - ný. Výsledok testu može byť jedinec - čistý, prenášač alebo postihnutý.

Testy sna FS sú robené zo slín a objednávajú v Orthopedic Foundation for Animals, USA - https://secure.offa.org/cart.html, cena je 65,- USD. Výsledok zašlú za 4-6 týždňov. Zdraví jedinci vzniknú z kombinácie= čistý/ čistý, čistý/ prenášač. V Čechách a už aj na Slovensku sa veľmi dbá na to aby boli rodičia testovaní, i keď u nás to nie je povinné. 

Pred nakrytím sa obom rodičom zvyknú robiť aj testy očí (PRA) prípadne, bedrové kĺby a štítnu žľazu.

KRMIVO - kvalitné granule, značky striedam. Prispôsbujem veku a potrebám psa. Nepohrdnú zeleninou a ovocím a vôbec nemajú problém s apetítom. Aspň moji psi nie.