OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

AKÝ JE BASENJI ?

Profil plemena bol uverejnení v júli 2013 v časopise pes a mačka (autor. Lucia Baďúrová, Trenčín).

Rozsiahly kvalitný článok na stiahnutie nájdete tu: http://www.basenji-kimombo.sk/o-basenji/

Podľa ANIMAL PLANET - http://www.youtube.com/watch?v=uG3EHbVWfxk, http://www.youtube.com/watch?v=tufBXaoUNM8

BASENJI JE INÝ. Tvári sa ako pes, ale má aj vlastnosti mačky. Basenji sa cíti byť človeku rovnocenným partnerom, nechce byť podriadený. Pokiaľ očakávate psa, ktorý bude robiť na slovo čo mu rozkážete ... potom nehľadáte basenjiho. Tento pes vás v živote pobaví rôznymi spôsobmi a zostane s vami dlho. Nezriedka sa dožívajú aj 18 rokov.

NEŠTEKÁ. Ale to neznamená, že je nemý. Svojím hlasom je málo známy, o to viac to však prekvapí. Zvuk, ktorý vydáva basenji je popisovaný ako jódlovanie alebo vytie. Reagujú vytím niekedy aj na hudbu - klavír.

Feny sa hárajú len raz do roka.

Je to AKTÍVNE, INTELIGENTNÉ a NEZÁVISLÉ PLEMENO. Hladkať ho možete hodiny, najlepšie sa cíti v blízkosti majiteľa a jeho rodiny. 

Vzťah k deťom - bezproblémový, mám dve malé deti a fungujú so psami bez problémov od malička, psi tu boli skôr.

Basenji je dnes hlavne spoločníkom, patrí však medzi duriče a má dobre vyvinutý lovecký pud. Preto je lepšie na miestach, kde by mohol zavetriť lesnú zver používať vodítko. 

Je to dominantné a teritoriálne plemeno. Ocení výbeh v záhrade a športy ako canicross - beh so psom, agility, psie dostihy, beh popri bicykli.  

VÝCVIK - Nie je pravda, že basenji sa nedá vycvičiť. Dá, ale nie na všetko a musí byť dobre motivovaný, a vy zase vytrvalí. Nestačí mu vaša radosť z toho, že povel uposlúchol, ako to bežne psi robia.

Zo všetkého má najradšej slnko a teplo! Preto aj názov chovnej stanice SUNSHINE HUNTERS - lovci slnečného svitu. Sú to africkí psi, potrebujú teplo. 

Basenji nie je pes do búdy, má tenkú kožu a jemnú srsť, v zime musí byť vo vykurovanej miestnosti. V zimných mesiacoch sa  zdržujú viacmenej pri jeho zdrojoch, radiátor/kachle atď. a venčenie alebo jeho pobyt vonku je krátky.

Sú zvedaví a chcú mať prehľad, byť všade kde sa niečo deje. Ideálne je asi mäkké miestecko pri okne s radiátorom. Niektrorí basenji majú sklony k deštruktívnym činom v domácnosti, prevažne keď sú dlho sami. Najlepším riešením je zaobstarať mu spoločnosť -  basenji, pes, mačka alebo zajac. 

Nie je to strážny pes, hoci je ostražitý, vždy výrazom alebo postojom upozorní, že sa niečo deje. Basenji vie pár krát normálne šteknúť ale tento zvuk veľmi nepoužíva. Môžu mať sklony k túlaniu, zvlášť období hárania, dobrý vysoký plot je určite plus.  

BASENJI  http://www.youtube.com/watch?v=4rMXqcUx90s&feature=related       

Napriek viacerím zvláštnostiam a špecifikám si toto plemeno získava na svoju stranu stále viac nadšencov, ktorí naň nedajú dopustiť. V súčasnosti je v plemennej knihu zapísaných asi 60 psov v histórii SR. Na Slovensku bolo zatiaľ 6 vrhov šteniat. Z toho našej chovnej stanici 8. 

Basenji vo filmehttp://basenji.io.ua/v9960a1cf68d106748af2f26654c4fdc5